Centrum Integracji Społecznej „SOS” w Szczecinie zostało powołane w dniu 27.05.2009r. przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Działalność Centrum Integracji Społecznej określa Ustawa z dnia 13 czerwca 2003r. o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. Nr 122, poz. 1143 z późniejszymi zmianami).
Celem działania Centrum Integracji Społecznej „SOS” w Szczecinie jest aktywizacja zawodowa i reintegracja społeczna osób, które znalazły się w trudnej, sytuacji życiowej i zawodowej tj. ze względu na swoją sytuację nie mogą własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb bytowych, znajdują się w sytuacji uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.
W CIS stawiamy sobie za cel wyprowadzenie naszych Uczestników poza pomoc społeczną i umożliwienie im życia w społeczeństwie w taki sposób, który sprawiałby satysfakcję im samym i otoczeniu.
Aktywizacja zawodowa
Uczestnicy CIS zostają zakwalifikowani do poszczególnych grup szkoleniowych w zależności od ich możliwości psychofizycznych, zainteresowań, uzdolnień i poziomu umiejętności zawodowych. Podstawą podziału na grupy zawodowe są badania przeprowadzone przez psychologa i pracownika socjalnego we współpracy z doradcą zawodowym i instruktorami zawodu.
Efektem tych działań opracowany zostaje indywidualny program zatrudnienia socjalnego, który obejmuje m.in. udział w warsztatach zawodowych polegający na praktycznych zajęciach przyuczających do zawodu.
Pod okiem instruktorów zawodu uczestnicy CIS mają możliwość udoskonalenia posiadanych umiejętności, pozyskania nowych, dzięki którym zwiększają swoją szansę powrotu na rynek pracy. Ważnym aspektem warsztatów aktywizacji zawodowej jest przystosowanie się uczestników do systematycznego realizowania zadań zawodowych i ponoszenia za nie odpowiedzialności.
Praktyczna nauka zawodów odbywa się w trzech grupach zawodowych i przygotowuje do pracy w następujących obszarach zawodowych:
W Centrum Integracji Społecznej realizowana jest także nauka języka angielskiego oraz warsztaty krawieckie.
Reintegracja społeczna
Ważnym aspektem zajęć w CIS jest reintegracja społeczna, czyli odbudowanie i podtrzymanie u osoby uczestniczącej w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy, zamieszkania lub pobytu.
W tym celu Uczestnicy mogą korzystać z:
W efekcie udzielonego wsparcia, uczestnicy Centrum Integracji Społecznej zwiększają znacznie swoje szanse powrotu na rynek pracy. Zdobywają umiejętności zawodowe, nabierają pewności siebie, chęci do działania, nawiązują więzi społeczne. I co najważniejsze – podejmują pracę.
Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej
Uczestnikiem Centrum Integracji Społecznej „SOS” mogą zostać wszystkie osoby w trudnej sytuacji finansowej, zawodowej i życiowej. Oferta Centrum jest skierowana w szczególności do osób:
Osoby, które są Uczestnikami Centrum Integracji Społecznej „SOS” otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem zdrowotnym, opłacane są również składki emerytalne i rentowe. Odpowiednio do grupy zawodowej uczestnicy otrzymują odzież ochronną.
Uczestnictwo w Programie trwa 12 miesięcy i może być przedłużone o kolejne 6 miesięcy.
W Centrum Integracji Społecznej „SOS” codziennie zapewniamy ciepły posiłek dla wszystkich uczestników.
Nasze realizacje
Ważnym aspektem w życiu CIS „SOS” jest pomoc najsłabszym, potrzebującym, mającym różne problemy życiowe. Istotnym wymiarem, zarówno w reintegracji społecznej jak i zawodowej jest możliwość wykazania się na rzecz drugiego człowieka. Uczestnicy mają możliwość dostrzegania efektów swojej pracy oraz wdzięczności za ich wykonanie. Zyskują tym samym wzrost poczucia własnej wartości, czują się potrzebni i widzą, że ich praca i starania mają sens.
Dlatego uczestnicy CIS „SOS” nieodpłatnie wykonali szereg prac remontowych na terenie miasta Szczecin na rzecz społeczności lokalnej m.in.:
Realizacja zadań programowych oraz wysoki poziom prac, wykonywanych podczas praktycznej nauki zawodu – w ramach zadania publicznego w zakresie zadań mających na celu reintegrację zawodową osób dotkniętych wykluczeniem społecznym:
Nasi uczestnicy realizują reintegrację zawodową, zdobywając praktyczne doświadczenie
u zewnętrznych pracodawców: